fbpx

Kivitelezőknek

Tudjon meg mindent a 2021-es előírásoknak is megfelelő racionális házakról! Ha olvasni akar róla, itt megteheti!

Mi a racionális ház?

Energiatakarékos, racionális házakat építünk. Mit jelent ez?

Időben és költségben jól kiszámítható, előre kalkulálható úgy a megépítése, mint az üzemeltetése amellett, hogy kielégíti a megrendelő egyéb igényeit a lehető legegyszerűbben és leggazdaságosabban.

Mindez két dolgot jelent:

  1. minden ember racionalitása más, így minden, általunk épített ház képes idomulni a megrendelő igényeihez, elvárásaihoz. Tehát, miközben a racionalitás állandó, a ház változhat.
  2. a technológia fejlődésével, a körülöttünk lévő világ változásával szintén folyamatosan változik a racionalitás jelentése és értelme, amihez mi folyamatosan alkalmazkodunk.

Ami állandó: a tapasztalati úton történő fejlődés, a kiszámíthatóság, a legjobb ár/ érték arányú, költséghatékony, mégis modern megoldások alkalmazása a tervezéstől a kulcsrakész átadásig.

Miből épül a racionális ház?

Szerintünk Magyarországon a racionális ház, masszívszerkezetes épület. Ugyan kétségtelenül vannak előnyei a könnyűszerkezetes épületeknek, de a magyar viszonyok jobb a masszív fal, és az évszázados hagyományokat is nehéz átírni az emberek fejében.

Az évszázadokon át használt építőanyagokkal az a probléma, hogy megjelent egy új igény: a hőszigetelés, és a két funkciót egy termékkel kívánják megvalósítani (statikai teherbírás, hőszigetelés). Ha ezt költséghatékonyan próbálod, egyre kevesebb agyagot és minél több lyukat kell beletenni. Tehát egyre vékonyabbak a téglák, ami roppan, törik.

A házak elsődleges szerepe az, hogy statikailag erősnek, jó hőtárolónak kell lennie. A tudomány jelen állása szerint erre a minimum 15 cm tömör vasbeton szerkezetet a legalkalmasabb. Ez önmagában drága, de stabilitásban a legjobb. Az általunk alkalmazott szerkezet ugyan 5 cm-rel vastagabb, betonelemet alkalmaz, viszont jóval olcsóbb. Ezzel egy kiváló hőtároló, statikailag stabil masszívszerkezetes tartószerkezetet építhetünk meg.

A hőszigetelésre ma a grafitos polisztirol a legjobb ár/érték arányú, leghatékonyabb megoldás. Vannak ugyan természetes alapanyagú alternatívái, mint a szalmabála, vagy a kender, de sajnos nem költséghatékonyak, bonyolult a kivitelezésük.

MENNYIBE KERÜL A RACIONÁLIS HÁZ NM-E?

Minden ház más és más, tehát kőbe vésett árról nem beszélhetünk, csak megvalósult példákról: 2019-ben, amikor már az építkezések virágkorát éltük, magas kivitelezési költségek mellett, építettünk kulcsrakész energiatakarékos racionális házat nettó 300.000 Ft/ nm-es áron.

MIÉRT AZ ECOB ÉPÍTÉSI RENDSZER LETT A RACIONÁLIS HÁZ ÉPÍTŐANYAGA?

Ha elmész Rómába és megnézed a Colosseumot, azt látod, hogy egy téglaépítmény. Aztán ha közelebb mész, észreveszed, hogy a tégla csak dísz a tartószerkezet betonból készült. Tehát a beton egy viszonylag régen kitalált építőanyag. Vannak jó és rossz tulajdonságai. Magyarországon, ha a tradíciót nézzük, akkor a vályog és a vert fal volt az építőanyag, téglából pedig csak a gazdagok építkeztek.  De a fejlődés soha nem áll meg. Ma már vályognál, téglánál is vannak jobb anyagaink, olyanok, amelyekkel dolgozni is könnyebb.

A vályognál, téglánál a páraáteresztő képességet szokták előnyként felhozni. És hátrány, hogy a polisztirollal szigetelt fal nem engedi át a nedvességet.

Viszont ha kicsit szakmaibban vizsgáljuk a kérdést: a vályog páraáteresztő, de ezért kívül belül szintén páraáteresztő mésszel festették le. De a keletkezett párát így sem a falon keresztül adta le a lakótér, hanem a rosszul záródó nyílászárókon.

Fejlődött a technológia, téglafal, alapozás, kevesebb nedvesség jutott a szerkezetbe, megjelentek a cserépkályhák, a központi fűtés de a nyílászárók még mindig nem voltak túl fejlettek, így szintén távozhatott a téglaépületekből is a nedvesség, a pára.  Aztán egyre jobb nyílászárókat dolgoztak ki, amik légmentesen zártak- senki sem örül annak, ha elszökik a meleg. Ráadásul megjelentek a mész helyett a diszperziós festékek, ami lezárta a falon átvezetett pára útját. A használat során keletkezett pára nem tudott távozni, ki is csapódott a hőhidak felületén, lett is penész sok helyen. Jó szellőztetéssel ez persze kiküszöbölhető, óránként 5 percet kellene szellőztetni, de éjszaka is !

Persze, lehetne páraáteresztő szerkezeteket építeni, de kell hozzá megfelelő szakember. Meg lehet tervezni, kivitelezni is, de nem lesz könnyű és gazdaságos sem, az biztos, hogy 2x-3x drágább a munkafolyamat.

HOGYAN LEHET RACIONÁLIS HÁZAT ÉPÍTENI? I.

Hiába az átgondolt technológia, ez még nem feltétlenül eredményez racionális házat. Kell hozzá szaktudás, egy szakember, a Baumeister, hogy a lehetséges hibákra rávilágítson a telek kiválasztásától kezdve, a tervezésen keresztűl egészen a kucsrakész kivitelezésig.

Maga az építési technológia “idióta biztos”. Ez azt jelenti, hogy egyértelműek a csomópontok, nem lehet így is, meg úgy is megcsinálni- egyféleképpen lehet és az így van jól.  A segédmunkásoknak is egyértelmű kell legyen, mit hogy kell csinálni- mert ő kivitelezi a te álmaidat.

Falat rakni nem varázslat. Akkor van baj, ha jön egy sarok, vagy nyílászáró, egy födémcsatlakozás, egy tetőcsatlakozás- ezeket hívjuk csomópontoknak, amit centiméterre meg kell tervezni. Ezek a csomópontok a szentírások. Ilyen csomópontokból van nekünk 100-150 darab, ezeket be kell tervezni! Így ha a tervezési folyamatban egy problémához érünk, nem az van, hogy tervezőnk kaparja a fejét, hogy ezt most hogy, hanem kikeressük a megoldást. És a helyszínen kell valaki, aki kellőképp alázatos a technológia iránt és ezt pontosan végrehajtja. A Baumeisterben tehát megvan az alázat, hogy elfogadja, hogy más már megtalálta a problémára a megoldást. Persze, ha tud jobbat, egyszerűbbet, gazdaságosabbat, racionálisabbat találni az általunk kitalált megoldáshoz képest, szívesen változtatunk- így jött létre az a tudás, ami most ebben az építési rendszerben benne van.

A Baumeister abban segít Önnek, mint építtetőnek, hogy közelbe hozza ezeket a technológiákat, a kivitelezést pedig megfelelő költségszinten és időhatárok között tartja számodra.

A Baumeister az Építtető felé olyan, mint egy coach. Az a dolga, hogy fogja a kezét álmai megvalósításában. Ön szerződik, hozza a döntéseket, Ön fizeti ki az elvégzett munkát- tehát folyamatosan az ellenőrzése alatt van az építkezés, de a Baumeisterrel meg tudja beszélni a módosításokat, a felmerülő problémákat, és ezekre a dolgokra közösen találnak választ. Ha Ön a világ másik végéről akarja interneten keresztül az építkezését figyelemmel kísérni, akkor azt is megteheti.

A RACIONÁLIS HÁZ MŰKÖDÉS KÖZBEN

Az általunk kivitelezett házban nem úgy fogja érezni magát, mint egy klasszikus téglaházban- hanem jobban. Sokkal jobban fog benne aludni. Miért? Mert a folyamatos szellőztetés, állandó az oxigénutánpótlás, nem kell ablaknyitással szellőztetni. Ezt a racionális háznál a hővisszanyerős szellőztető oldja meg, ami folyamatosan szellőztet, akár a 90%-át is visszanyerve a távozni készülő hőnek. Házaink úgy működnek, hogy nem kell velük a mindennapokban foglalkozni, a rendszer önmagában biztosítja számunkra a tökéletes komfortot.

MI SZÓL AMELLETT, HOGY KULCSRAKÉSZ RACIONÁLIS HÁZAT ÉPÍTESSEK?

A kulcsrakész ház építése nem csupán kényelmi, hanem racionális is. Ha mindenki azt csinálja, amihez ért, akkor mindenki a saját szakmájában valószínűleg több pénzt termel, mintha megpróbál valamit másolni, vagy más után csinálni.

MI SZÓL AMELLETT, HOGY SAJÁT MAGAM ÉPÍTSEK RACIONÁLIS HÁZAT?

Ez elsősorban gazdasági kérdés: meg kell vizsgálni, hogy hogyan keres többet.  Ha egyformára jön ki, biztos azt mondanám, hogy építs saját magadnak, mert az egy kreatív, teremtő folyamat. Ellene szól, hogy akik a szakipari munkákat végzik, azok ezt csinálják minden nap- sosem fogom olyan minőségben megcsinálni a szakipari munkákat, mint ők.

Mindezt figyelembe véve, mindenki saját maga dönthet arról, hogy mit szeretne a házépítésénél saját maga elvégezni. Amit mi csinálunk, az nem atomfizika, mindenki tudja ezt reprodukálni- precizitás, odafigyelés, tenni akarás kell hozzá- mindez fontosabb, mint a szaktudás, a szaktudást azt el lehet sajátítani.

MI SZÓL AMELLETT, HOGY SZERKEZETKÉSZ RACIONÁLIS HÁZAT ÉPÍTESSEK?

Ez elsősorban gazdasági kérdés: meg kell vizsgálni, hogy hogyan keres többet.  Ha egyformára jön ki, biztos azt mondanám, hogy építs saját magadnak, mert az egy kreatív, teremtő folyamat. Ellene szól, hogy akik a szakipari munkákat végzik, azok ezt csinálják minden nap- sosem fogom olyan minőségben megcsinálni a szakipari munkákat, mint ők.

Mindezt figyelembe véve, mindenki saját maga dönthet arról, hogy mit szeretne a házépítésénél saját maga elvégezni. Amit mi csinálunk, az nem atomfizika, mindenki tudja ezt reprodukálni- precizitás, odafigyelés, tenni akarás kell hozzá- mindez fontosabb, mint a szaktudás, a szaktudást azt el lehet sajátítani.

HOGYAN LEHETEK BAUMEISTER?

Hit abban, amit ez a dolog képvisel: hogy lehet környezettudatosan építkezni, ma a XXI. Században, a régi tradíciók felhasználásával, de a legmodernebb anyagokból. Legyen kreativitása, teremtő képessége, és persze a szakma se maradjon el, a kivitelezés mint szakma, a technológia ismerete, ami egy családi ház építéséhez szükséges. Ha ezek megvannak, akkor minden további nélkül bárki lehet Baumeister. Mindezek alapján tehát elmondhatjuk, hogy nem szakképesítés függvénye, hanem tudás és hit kérdése, kiből lehet Baumeister.

És hogy miért éri meg? A teremtés, a létrehozás igénye nem elhanyagolható szempont, ez az elsődleges dolog, de nem elhanyagolható szempont, hogy jól lehet vele keresni. Amivel rendelkezni kell: jó kapcsolati tőke, hogy legyenek megbízásaim, technológiai ismeret, hogy jól tudjam teljesíteni a megbízásaimat (ebben természetesen segítünk). Emelett építőipari kapcsolati rendszer, hogy a szakipari munkák megfelelő időben és minőségben elkészüljenek.

HA CSALÁDI HÁZAT ÉPÍTTETEK ELADÁSRA, MIÉRT RACIONÁLIS HÁZAT ÉPÍTESSEK?

Az ingatlanforgalmazók imádják ezeket a házakat: már az építkezés folyamatán látszik az igényesség, a minőség a racionális házaknál: a szemét, a törmelék az építkezéseinken elhanyagolható mennyiség, látszik rajta az energiatudatosság, látszik, hogy minőségi anyagok kerülnek felhasználásra. Látszik az, hogy egy koncepció van mögötte. Látszik az is, hogy itt nem lehet sok a rezsi, mert olyan szigetelések vannak benne. Mindezekből következően az ingatlanosok sokkal könnyebben értékesítik a racionális házakat. Van bennük egy plusz a többiekhez képest, ami megkülönbözteti ezeket a házakat, és ezáltal az értékesítést is megkönnyítik. Ezek a házak NEM KERÜLNEK TÖBBE, mint a hagyományos épületek, egyszerűen egy kicsit mások: ugyanazzal a költségvetéssel számolhatunk, így az eladási ár sem kell feltétlenül többnek lennie- de a piacon egy ilyen beruházás mégis könnyen megkülönböztethető.

Miért szeretik még a befektetők a racionális házakat?

  • A racionális házak masszív szerkezetesek, igazodva az általános magyar vásárlói elvárásokhoz
  • Energiatakarékos, akár passzívház is építhető, ami a könnyű értékesíthetőség alapköve
  • Gyors építkezés, 4-6 hónap alatt elkészül a kulcsrakész ház
  • Kalkulálható kulcsrakész költségek
  • Versenyképes kulcsrakész nm ár
  • Megrendelőként sem kell részt venni a kivitelezésben

Töltse le podcastunkat, így akár a kocsijában is ülve megismerheti a racionális házakat!

Nézze meg a racionális házakat bemutató filmjeinket!

"

Regisztráció után kollégáink felveszik Önnel a kapcsolatot, és segítenek tervei megvalósításában!

Itt regisztráljon, ha baumeister akar lenni!

  • Kérjük a telefonszámodat az alábbi formátumban add meg: 36-20-xxx-xxxx
  • MM slash DD slash YYYY

Racionális házak típustervei